PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=401060}
6,5 90 088
ocen
6,5 10 1 90088
6,2 24
oceny krytyków
Grindhouse: Planet Terror
powrót do forum filmu Grindhouse: Planet Terror

I oto jak na dłoni mamy wyłożone, czym się różni reżyser zdolny od niezdolnego. Na przykładzie dwóch przyjaciół - Quentina Tarantino i Bobby'ego Rodrigueza widać, czym jest talent w kinie, chociaż jeden i drugi teoretycznie robi to samo - pastisz filmów gatunku, dużo krwi i brutalności. A jednak Rodriguez nie śmieszy, tylko brzydzi. U Tarantino sceny krwi i przemocy są wzięte w taki nawias, że nie budzą odrazy. Są błyskotliwą parodią, pastiszem, zabawą i widowiskiem. Rodriguez nie powstrzymuje się od scen obrzydliwych, a dosłowność wybabrywania flaków jest li tylko wulgarną dosłownością i niczym więcej. Błyskotliwości i umowności tu brak, autor porusza się na tak cienkiej granicy pastiszu, że w wielu sytuacjach nie potrafi jej przekroczyć. Jego kino często nie jest wcale pastiszem, tylko po prostu tym, co usiłuje wykpiwać - podławym kinem klasy B.

ocenił(a) film na 8
pacheau_vaughn_fw

Grindhousy to właśnie podłe kino klasy B i takie miało być. Tarantino zrobił swój Grindhouse i jako film bardzo mi się podoba, ale no właśnie - to nie grindhouse. Natomiast to, co pokazał nam Rodriguez jest kwintesencją klasy B.

pacheau_vaughn_fw

Wszystko fajnie tylko xD Polecam przeczytać definicje pastiszu...
Tak na szybko z wikipedii pomijając samą definicji a kopiując dalszą częsć wyjaśnienia

"Zjawisko pastiszu jest porównywane z falsyfikowaniem, gdyż w najbardziej udanych przypadkach od oryginalnych realizacji danego stylu odróżnia je jedynie metatekstowa informacja od autora podana w trybie przypuszczającym (np. Tuwim uważa, że Rej napisałby...). Dzieło takie w zamierzeniu jest nieodróżnialne od wzorca i stylistycznie z nim jednolite"

Także krytykując Rodrigueza nieumyślnie pochwaliłeś jego doskonałą umiejętność tworzenia pastiszu ;)

Charlie_Pace

Ja też się nie zgadzam. Dla mnie Planet terror jest prawdziwym pastiszem filmów klasy B i zajebiście sfilmowanym. Natomiast Deathproof jest dla mnie filmem strasznie kiepskim, nudnym i nie jest w cale pastiszem, bliżej mu do Filmów klasy C z dobrymi aktorami. Cóż szkoda....

ocenił(a) film na 4
pacheau_vaughn_fw

Masz rację Quentin ukazuje brutalność i krew "ze smakiem". Film Rodrigueza jest po prostu obleśny. Po wyciskaniu wrzodów na języku chciałem to wyłączyć...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones